Sort by

obie has logged 101 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Edit this entry  
07
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★
Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
28
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Italian for Beginners

Italian for Beginners

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Junkopia

Junkopia

1981
×
Read the review Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry