Sort by

Ali has logged 84 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jobs

Jobs

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Are We There Yet?

Are We There Yet?

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Mystery of the Batwoman

Batman: Mystery of the Batwoman

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry