‮عـوبـَد‬ has logged 202 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Comet

Comet

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

2020
×
Edit this entry  
11
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
Edit this entry  
10
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★½
Edit this entry  
03
The Sleeping Sun Station

The Sleeping Sun Station

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aftershock

Aftershock

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
New World

New World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
9 Souls

9 Souls

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Moment to Remember

A Moment to Remember

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Willow and Wind

Willow and Wind

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2017
×
Edit this entry  
12
The Bliss of Being No One

The Bliss of Being No One

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Extra Footage

Extra Footage

2020
×
Edit this entry  
07
Dhanak

Dhanak

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Adú

Adú

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Water Carrier Died

The Water Carrier Died

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tweet

Tweet

2015
×
Edit this entry  
16
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★
Edit this entry