yağmur🌞 has logged 24 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Easy A

Easy A

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry