Sort by

lauren has logged 28 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breakthrough

Breakthrough

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Skin

Skin

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild About Hank

Wild About Hank

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry