Sort by

lauren has logged 35 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crown Heights

Crown Heights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry