Sort by

Nuno has logged 53 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice's Wonderland

Alice's Wonderland

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Door with Seven Locks

The Door with Seven Locks

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pina

Pina

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
City for Conquest

City for Conquest

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luau

Luau

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ask Father

Ask Father

1919
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Non-Stop Kid

The Non-Stop Kid

1918
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
'Til We Meet Again

'Til We Meet Again

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Day with the Boys

A Day with the Boys

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Gladiators

The Last Gladiators

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mama

Mama

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
David Bowie: Five Years

David Bowie: Five Years

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carlos

Carlos

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry