• Synchronic

    Synchronic

    ★★★★

    do you ever randomly stumble on a story/creator without any introduction and after slowly falling in love with the premise more n more n you run to letterboxd interested in interpretations n reflections n the reviews are a dumpster fire 😭😭😭😭😭😭😭😭😭

  • Wingwomen

    Wingwomen

    ★★★★

    These women have created heaven on earth and I’m just lucky to bask in their presence

  • She's Gotta Have It

    She's Gotta Have It

    ★★★

    ah, the trials of polyamory. it’s endearing to see my form of love on screen in such bold strokes. i appreciate and cringe from the material in equal measure, but there’s some beautiful filmmaking and emotional high notes for me. a modern tale bogged down by traditional male chauvinism. 

    also, what’s with lee exploiting his female actors?

  • Mad God

    Mad God

    ★★★★

    perfect example of art disturbing the comfortable and comforting the disturbed. a masterwork of an artist that deserves to be soaked in and gawked at. perhaps my favorite use of stop motion purely for its confidence. passion is so goddamn infectious!!

  • They Cloned Tyrone

    They Cloned Tyrone

    ★★★½

    starts incredibly strong and finishes a lil too blunt for my liking. if the writing of the second half was a lil more fleshed out i could see this having been a new favorite, seeing as every other element just works too goddamn well: boyega’s stoic portrayal through an anti-hero’s journey, parris’ nuanced and picture-perfect rendition of a foxy sex worker with a heart of copper, and a pimp’s surprising character arc that i truly believe only foxx could pull…

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★½

    i watched this premiere week so belated review but absolutely a perfect film what else did you think I’d say <3

  • Barbie

    Barbie

    ★★★½

    this film resurrected me back from the letterboxd dead and to that I am forever grateful <3

    ryan’s commitment to complete absurdity that maintains its earnestness but still allows him to go full tilt is lovely, and issa rae absolutely deserves to be president

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    let me sing you 💛 a waltz 💛

  • The Revolt of Mamie Stover

    The Revolt of Mamie Stover

    ★★★½

    jane russell hottest woman of all time? Let’s discuss.

  • Pink Flamingos

    Pink Flamingos

    ★★★★½

    Watched while being with my himbo during pride month ❤️ I love you all

  • Kuso

    Kuso

    ★★★½

    the only way to watch this is on an immense amount of drugs ❤️❤️

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★

    the first half of this movie um...... comfort movie alert comfort movie alert 🚨 🚨 🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨🚨 all hands on fucking deck ‼️❗️‼️❗️❗️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️ laughed cried chuckled rolled my eyes the whole fucking lot!

    second half’s whatever.