Sort by

nicole has logged 52 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Excision

Excision

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maniac

Maniac

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tromeo & Juliet

Tromeo & Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry