Sort by

nicole has logged 336 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Querelle

Querelle

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zygote

Zygote

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry