• Prey

    Prey

    ★★★★★

    S Tier Film.

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★★

    The Uncharted games are a lot of adventuring fun and although this movie replaced their excellent cast with celebrities, it was better than I expected.

  • Cosmic Sin

    Cosmic Sin

    The worst movie I’ve ever seen.

  • Big Night

    Big Night

    ★★★★★

    Do I like this movie?
    No.
    I love this movie.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    Better than the other movies in the series.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★

    “Serizawa’s got that lizard juiced!”

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984 could be good if it weren’t for a few things:
    1. Gal Gadot is a terrible person and this movie in particular has scenes that make that impossible to ignore.
    2. The movie tries to tell an unusual tale about getting what you wish for, and fails at telling that.
    3. Wonder Woman wishes for a love to come back, and they do but as a spirit possessing the body of a random civilian. Instead of immediately…

  • Demolition Man

    Demolition Man

    ★★½

    Demolition Man is a silly action movie that seems like it has A Problem with things changing, but that's fine. It's entirely possible to ignore or care about those things and realize that nothing in here matters. This movie is almost entirely enjoyable dreck.

  • Greyhound

    Greyhound

    ★★★

    Do you like Tom Hanks? Do you like watching war movies? Do you like watching warships fighting submarines? This is absolutely a movie for anyone who answered yes to any of the above. It doesn't make much use of Tom Hanks but that's fine.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    Birds of Prey is a movie that rejects the mid 2000’s style of completely unintelligible action (The Dark Knight) in favor of smooth camera shots spaced far enough from the actors so that you can actually watch and enjoy the police being beaten by Harley Quinn, who is coming off of a bad relationship with her ex, the Joker.

    There is no substantial character development in Birds of Prey. Harley is here to learn to be happy alone, which is…

  • All Is Lost

    All Is Lost

    ★★★★

    One of my favorite things to watch is other people dealing with problems. They can be out of this world science-fiction problems or they can be terrestrial problems and this is more of the latter. Robert Redford plays an unnamed (“Our Man” in the credits) sailor on a solo sailing voyage. Unfortunately everything goes wrong.

    The hull gets a big hole.
    The patch job kinda works? 
    He hits his head.
    The supplies are running low.
    ...and on and on.

    This…

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching their movies out of order, Good Time was the previous Safdie Brothers film, another criminal thrill feature released years before Uncut Gems.

    Good Time features two brothers, Connie (Robert Pattinson) and Nick (Benny Safdie). Nick’s brain is non-typical and his brother Connie manipulates him into a bank heist that leaves Nick locked up for the crime while Connie spends the rest of the film trying to free his brother.

    Unlike Uncut Gems, Connie seems to actually care about someone…