Sort by

Nikki has logged 80 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Salt Fat Acid Heat

Salt Fat Acid Heat

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crying Fist

Crying Fist

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Veteran

Veteran

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wildhood

Wildhood

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie

The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Audrey

Audrey

2020
×
Edit this entry  
17
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
Edit this entry  
08
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Edit this entry  
30
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

2021
×
Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sex Appeal

Sex Appeal

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House Comes with a Bird

House Comes with a Bird

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry