Sort by

Nick has logged 58 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog

Dog

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kimi

Kimi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry