Sort by

Nick has logged 248 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jingle Bell Bride

Jingle Bell Bride

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Alamo

The Alamo

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Tree Lane

Christmas Tree Lane

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry