Kev has logged 39 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wackness

The Wackness

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Way

My Way

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
New World

New World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Voices

The Voices

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
'71

'71

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry