Kev has logged 224 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Time

In Time

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Road Trip: Beer Pong

Road Trip: Beer Pong

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry