Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holler

Holler

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
1BR

1BR

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry