• The Lost World: Jurassic Park

    The Lost World: Jurassic Park

    ★★★

    Mommy's very angry.

    Bonus CCCC viewing before our traditional meeting on Sunday, was continually mentioned how much we like Jeff Goldblum's mode of acting. His facial expressions are big and notable, but his voice is, it's not really monotone, but there's this specific wavelength his voice will stay at in practically all circumstances. It's fascinating, makes him so compelling, was totally a good move to make him the protagonist of this film. Overall, thought this was a sturdy three star…

  • Cellular

    Cellular

    ★★½

    "I don't know if there's anything I could ever do to thank you."
    "I do. Don't ever call me again."

    Sort of like eating empty calories in movie form. Fills the time, but you're not really getting anything nutritional or worthwhile from it. Strange to have watched a remake before watching the film it's based on, and comparing the two, even if I didn't really truly like either, I will say that Benny Chan's Connected now makes for one of…

  • Revolver

    Revolver

    ★★★★

    The greatest con, that he ever pulled, was making you believe, that he is you.

    Could totally be that I was just in the ideal mood for this where I woke up early for it and after some lackluster sleep could have been more lenient towards it, but you know, fuck yeah, Guy Ritchie doing his cool shit. Close to outright loving this, even if I think I'd have trouble trying to encapsulate what it's all about. Possibly completely pretentious,…

  • The Counselor

    The Counselor

    ★★★½

    HOLA!

    When it comes to car fucker movies, I think I'm gonna have to put this over Titane. I would say Tony is still my favorite of the Scott brothers, but I'm thankful that this year I've absolutely become a Ridley guy as well. (I highly recommend listening to the recently released episode of Marc Maron's podcast where he's interviewed, every time Marc brings up one of his movies, Ridley responds with the equivalent of "Great movie!" and it's pretty…

  • Dude, Where's My Car?

    Dude, Where's My Car?

    ★★

    And then?

    Dumbest fucking movie I've ever seen. I mean, I was in the mood for more dumb comedy after viewing the joyous Harold & Kumar trilogy, and I figured a good place to get that would be from another film by the director of the first film in said trilogy. Plus, I had known before that Dude, Where's My Car? was considered an iconic stoner comedy in its own way. This movie feels dangerous because it's so stupid that I…

  • Brief Encounter

    Brief Encounter

    ★★★½

    Nothing lasts really. Neither happiness nor despair. Not even life lasts very long.

    Imagine Alfred Hitchcock making a film in the Before Trilogy. Good stuff. Possibly spaced a little too much during this, I don't know, watched it maybe way too early in the morning, but hey, I liked it, so that's the most important thing. Super gorgeous and fluid black and white cinematography, some lovely zooms and pans, the good shit. With its location by a train, really does…

  • A Very Harold & Kumar Christmas

    A Very Harold & Kumar Christmas

    ★★★

    They serve pancakes in Hell!

    Merry Christmas to all, and to all a good rip. Wanted to go into this and leave calling it a "postmodern masterpiece" or some shit because that would have been really funny, but nah. Definitely the weakest of the trilogy to me, but still a lot of fun to be had with it. File it under the "three star classic" cabinet of movies. One thing I conclusively genuinely really liked in this movie was how…

  • Connected

    Connected

    ★★★

    You taught me well. Courage is the right solution. All problems can be solved.

    Everyone hates it when a foreign film gets adapted by Hollywood, right? That seems to be something film-goers usually agree on. Now, how about movies that are the other way around, American cinema remade by another country. Doesn't happen all the time, and I actually wish I could see more of those, that would be an interesting rabbit hole to go down. Here we have a…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★

    Don't go chasing ghosts.

    The family that busts together. Only reason I watched this was because I wasn't able to watch the new Resident Evil movie, so this was fine to at least give a chance for supernatural entertainment. I love the first two Ghostbusters films and the original animated series. I own a whole lot of the toys from that show, they're somewhere in the basement in storage, so considering this is essentially a never-ending bukkage of "Remember this?"…

  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

    Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

    ★★★½

    You don't have to believe in your government to be a good American. You just have to believe in your country.

    These movies have been pretty delightful for me so far, I gotta say. Not even done with the series yet, and I'm already going to start claiming this is one of the most enjoyable film franchises ever. Not as good as the first film, but a lot of the same good stuff is offered. A more than solid mix…

  • Baby Boy

    Baby Boy

    ★★★

    This is a bad time, show us the way. And if you can't show us the way, then forgive us for being lost.

    Finding out in the moment the "I seen everything 'cept Christ" line from "Jesus Lord" on Donda (Best song of the year next to "Pressure Machine" from The Killers' album of the same name.) is taken from this was cool. Very disorganized movie that's too long for its own good, I think, but still filled with the…

  • The Prince of Egypt

    The Prince of Egypt

    ★★★

    Believe, for we will see God's wonders.

    Like Road to El Dorado, kind of surprised this was an animated film I had never seen until I was an adult, especially considering I grew up in a Christian household. Even now, I am always down to watch a film about faith and God that's actually good, because it can feel like those are very few and few between. I thought this was decent. I enjoyed it, but I'm not sure when…