Nathan has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry