Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Dynamite Fishing

Dynamite Fishing

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Magic Hour

The Magic Hour

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Service

Service

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moebius

Moebius

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All Be Damned

All Be Damned

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salawahan

Salawahan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mother, Sister, Daughter

Mother, Sister, Daughter

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Macho Dancer

Macho Dancer

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rent: Filmed Live on Broadway

Rent: Filmed Live on Broadway

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
UnTrue

UnTrue

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bona

Bona

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Weighed But Found Wanting

Weighed But Found Wanting

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fight for Us

Fight for Us

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ikaw Pa Lang Ang Minahal

Ikaw Pa Lang Ang Minahal

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dipped in Gold

Dipped in Gold

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
This Is My Country

This Is My Country

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry