Sort by

abi ✨ has logged 134 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tropical Fish

Tropical Fish

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
United Skates

United Skates

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chatroom

Chatroom

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snatched

Snatched

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 3

Paddington 3

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
Read the review Edit this entry