Sort by

jeff has logged 31 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Infinity Train

Infinity Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry