Sort by

Andre has logged 54 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Year of the Pig

In the Year of the Pig

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
17 Again

17 Again

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jim Norton: Mouthful of Shame

Jim Norton: Mouthful of Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
8 Heads in a Duffel Bag

8 Heads in a Duffel Bag

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Robots

Robots

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Jackass Backyard BBQ

Jackass Backyard BBQ

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Subway Monkey Hour

Subway Monkey Hour

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Humbling

The Humbling

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
Read the review Edit this entry