Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Old School

Old School

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Louis, Martin & Michael

Louis, Martin & Michael

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Belant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Belant + John Early

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Louis Theroux: The Night in Question

Louis Theroux: The Night in Question

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Louis Theroux: Life on the Edge

Louis Theroux: Life on the Edge

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Louis Theroux: Selling Sex

Louis Theroux: Selling Sex

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Louis Theroux: A Place for Paedophiles

Louis Theroux: A Place for Paedophiles

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Louis Theroux: Law and Disorder in Philadelphia

Louis Theroux: Law and Disorder in Philadelphia

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Louis Theroux: Law and Disorder in Johannesburg

Louis Theroux: Law and Disorder in Johannesburg

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Louis Theroux: Law and Disorder in Lagos

Louis Theroux: Law and Disorder in Lagos

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Louis Theroux: Mothers on the Edge

Louis Theroux: Mothers on the Edge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Louis Theroux: Louis and the Nazis

Louis Theroux: Louis and the Nazis

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Louis Theroux: The Ultra Zionists

Louis Theroux: The Ultra Zionists

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Salesmen

Salesmen

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
14 Cameras

14 Cameras

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Slaughterhouse

Slaughterhouse

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Brain

The Brain

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phil Ochs: There But for Fortune

Phil Ochs: There But for Fortune

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moxie

Moxie

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

Stavros Halkias: Live at the Lodge Room

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Read the review Edit this entry