• The Assassin

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • U.S. Go Home

    ★★★★

  • The Village

    ★★★★

  • Fat City

    ★★★★

  • White Dog

    ★★★★

  • Invaders from Mars

    ★★★★½

  • Her Man

    ★★★★½

  • Paradise Alley

    ★★★★½

  • The Long, Long Trailer

    ★★★★½

  • Let Joy Reign Supreme

    ★★★★½

  • Cure

    ★★★★½

  • No Fear, No Die

    ★★★★½

  • Computer Chess

    ★★★★½

  • Listen Up Philip

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½