Sort by

Robert has logged 32 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Machete

Machete

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spell

Spell

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Night Only

One Night Only

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Countdown

Countdown

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
See for Me

See for Me

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Twin

The Twin

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cellar

The Cellar

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Contamination

Contamination

1980
×
½
Read the review Edit this entry