Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Northern Pursuit

Northern Pursuit

1943
×
Read the review Edit this entry  
13
The Cock-Eyed World

The Cock-Eyed World

1929
×
Read the review Edit this entry  
13
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
Read the review Edit this entry  
13
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
Read the review Edit this entry  
13
Ruby Gentry

Ruby Gentry

1952
×
Read the review Edit this entry  
25
Shane

Shane

1953
×
Read the review Edit this entry  
25
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Greed

Greed

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
Read the review Edit this entry  
19
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Diary of a Chambermaid

The Diary of a Chambermaid

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Read the review Edit this entry  
28
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
Read the review Edit this entry  
17
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
Read the review Edit this entry  
17
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
15
Film

Film

1965
×
Read the review Edit this entry  
15
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
Read the review Edit this entry  
30
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
7 Women

7 Women

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lord Love a Duck

Lord Love a Duck

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
Read the review Edit this entry  
20
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Trou

Le Trou

1960
×
Read the review Edit this entry  
20
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Servant

The Servant

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Hud

Hud

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Bluebeard

Bluebeard

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
Read the review Edit this entry  
20
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
Read the review Edit this entry  
20
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
Read the review Edit this entry  
07
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
Read the review Edit this entry