Sort by

Claire🌸 has logged 232 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Land of the Lustrous

Land of the Lustrous

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Rubber Band Pistol

Rubber Band Pistol

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★½
Edit this entry  
18
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
★★★
Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Sorghum

Red Sorghum

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monkey Love Experiments

Monkey Love Experiments

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On Memory

On Memory

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Edit this entry