Sort by

Rob Landers has logged 365 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Leech

The Leech

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nanny

Nanny

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GUTS

GUTS

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Haunted Indiana

Haunted Indiana

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★
Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Time

Star Time

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Stutz

Stutz

2022
×
★★
Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Please Baby Please

Please Baby Please

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All Jacked Up and Full of Worms

All Jacked Up and Full of Worms

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is GWAR

This Is GWAR

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Soft & Quiet

Soft & Quiet

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Unearthed & Untold: The Path to Pet Sematary

Unearthed & Untold: The Path to Pet Sematary

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Untold: The Rise and Fall of AND1

Untold: The Rise and Fall of AND1

2022
×
★★★
Edit this entry