Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Lakeside Suite

Lakeside Suite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
News from the Great War

News from the Great War

2014
×
Edit this entry  
16
Those Who Are Fine

Those Who Are Fine

2017
×
Edit this entry  
16
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Edit this entry  
14
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
Edit this entry  
01
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Edit this entry  
31
Three Sisters

Three Sisters

2012
×
Edit this entry  
30
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Basilisks

The Basilisks

1963
×
Edit this entry  
28
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
Edit this entry  
26
Krisha

Krisha

2015
×
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bleeder

Bleeder

1999
×
Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Tuxedo

The Tuxedo

2002
×
Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Die Kinder sind tot

Die Kinder sind tot

2003
×
Edit this entry  
18
Above and Below

Above and Below

2015
×
Edit this entry  
18
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
Edit this entry  
18
Tickled

Tickled

2016
×
Edit this entry  
17
The Policeman's Wife

The Policeman's Wife

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Au Hasard Bresson

Au Hasard Bresson

1967
×
Edit this entry  
13
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
Edit this entry  
11
A German Youth

A German Youth

2015
×
Edit this entry  
10
The Bones

The Bones

2021
×
Edit this entry  
10
Deadlock

Deadlock

1970
×
Edit this entry  
09
Dust

Dust

2008
×
Edit this entry  
08
The RAF - The Red Army Fraction

The RAF - The Red Army Fraction

2007
×
Edit this entry  
07
Knittelfeld - Town Without History

Knittelfeld - Town Without History

1997
×
Edit this entry  
06
The Terrorists!

The Terrorists!

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mass-market retailing: The end of a system?

Mass-market retailing: The end of a system?

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boxing Prince

The Boxing Prince

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
For Sama

For Sama

2019
×
Edit this entry  
30
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Yesterday Girl

Yesterday Girl

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pietà

Pietà

2012
×
Edit this entry  
28
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
Edit this entry  
28
Submarino

Submarino

2010
×
Edit this entry  
27
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
Edit this entry  
25
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
Edit this entry  
25
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Alphaville

Alphaville

1965
×
Edit this entry  
24
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry