Sort by
  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Together Together

  • How It Ends

  • The King of Staten Island

    ★★½

  • Black Bear

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

  • Midsommar

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Everybody’s Everything

    ★★★★

  • See Know Evil

    ★★★★

  • School's Out

    ★★★

  • Sophia Antipolis

    ★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • Patriots Day

    ★★

  • The Accountant

    ★★

  • Hounds of Love

    ★★★½

  • The Alchemist Cookbook

    ★★★

  • The Thread

  • Heaven Knows What

    ★★★½

  • Cold Turkey

  • Martyrs

    ★★★

  • Thumbsucker

    ★★½

  • Dumplings

    ★★★

  • Man on Fire

    ★★

  • The Kid

    ★½

  • The Young Unknowns

    ½

  • Notting Hill

    ★★½

  • The Last Days of Disco

    ★★★★

  • Mr. Jealousy

    ★★★

  • Clockwatchers

    ★★★

  • Flirting with Disaster

    ★★★

  • The Daytrippers

    ★★★★½

  • Big Night

    ★★★★

  • Citizen Ruth

    ★★★½

  • Kicking and Screaming

  • Party Girl

    ★★★★

  • Mr. Wonderful

    ★★

  • Freaked

    ★★½

  • Gas Food Lodging

    ★★★

  • Poison Ivy

    ★★½

  • Switch

    ★★

  • Across the Tracks

  • Joe Versus the Volcano

    ★★★★

  • Metropolitan

    ★★★½

  • Broadcast News

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • White of the Eye

    ★★★½

  • True Stories

    ★★★★½

  • Matador

    ★★★½

  • Sherman's March

    ★★★½

  • The Quiet Earth

    ★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★½

  • The Falcon and the Snowman

    ★★★

  • Threads

    ★★★½

  • Variety

    ★★★½

  • Suburbia

    ★★★½

  • Pharos of Chaos

    ★★★

  • Smithereens

    ★★★

  • Next of Kin

    ★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Death Watch

    ★★★

  • The Driller Killer

    ★★½

  • The Brood

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★

  • Manhattan

  • Real Life

    ★★★★