NoaMicaela has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kids

Kids

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
White Girl

White Girl

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
Edit this entry  
15
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me Without You

Me Without You

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Izzy Gets the F*ck Across Town

Izzy Gets the F*ck Across Town

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
CBGB

CBGB

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Summer of 8

Summer of 8

2016
×
Edit this entry  
19
Summer '03

Summer '03

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Dirtbag

Teenage Dirtbag

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
November Criminals

November Criminals

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry