• Pretend It's a City

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Horse Girl

    ★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Babyteeth

    ★★★★★

  • The King

    ★★★½

  • Waves

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Ma

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Guava Island

    ★★★½

  • Pet Sematary

    ★½

  • Us

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

  • Villains

    ★★★½

  • The Beach Bum

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Butcher Boy

    ★★

  • The Souvenir

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Polar

    ★★

  • Fyre

    ★★★½

  • Vice

    ★★★★

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★½

  • Bird Box

    ★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Maniac

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ½

  • Suspiria

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Kissing Booth

    ½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Bao

    ★★★★

  • In a Relationship

    ★★★½

  • Birthmarked

    ★★★★