Sort by

Noah has logged 179 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Searchers

The Searchers

1956
×
Read the review Edit this entry