Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pepsi, Where's My Jet?

Pepsi, Where's My Jet?

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
18
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Night and Fog

Night and Fog

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
12
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
08
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Dirtbag

Dirtbag

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
15
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Conversations with a Killer: The Jeffrey Dahmer Tapes

Conversations with a Killer: The Jeffrey Dahmer Tapes

2022
×
Edit this entry  
10
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Trip to Infinity

A Trip to Infinity

2022
×
Edit this entry  
26
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Edit this entry