Sort by

Noah Kern has logged 50 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Edit this entry  
28
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★★
Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Edit this entry  
10
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★
Edit this entry  
08
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
07
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
Edit this entry  
07
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
Edit this entry  
07
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Read the review Edit this entry  
07
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Big Doll House

The Big Doll House

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
05
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
02
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Washerwomen on the River

Washerwomen on the River

1897
×
Edit this entry