Sort by

Noah Kern has logged 428 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Sentinels of Silence

Sentinels of Silence

1971
×
Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read prior review Edit this entry  
24
Lend a Paw

Lend a Paw

1941
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★
Edit this entry  
20
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
20
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Edit this entry  
19
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★
Edit this entry  
14
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
10
Twins

Twins

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
10
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Mack

The Mack

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry