Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
No1moviefan

No1moviefan

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for No1moviefan
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • No1moviefan’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption 1994

    ★★★★½ Watched by No1moviefan 05 Aug 2022

    Alright everyone was correct this is incredible 

    Please don’t judge me for having only seen this now.

  • Bullet Train

    Bullet Train 2022

    ★★★½ Watched by No1moviefan 05 Aug 2022

    Enjoyed much more than I probably should have 

    It’s a blood good time (literally, this film was so violent Jesus Christ)

    Brad Pitt was fantastic and so was lemon and tangerine (idk their actual actor names

    Some actors were wasted for sure but it was never boring and while nonsensical and stupid, it was still an effective thrill ride

    Not an amazing film it anything but certainly a funny and entertaining slice of action.

  • Aliens

    Aliens 1986

    ★★★★ Rewatched by No1moviefan 04 Aug 2022

    I mean this is great but alien is certainly better

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2 2004

    ★★½ Rewatched by No1moviefan 31 Jul 2022 1

    This is actually kinda ass tbh. I forgot how boring the first half of this is. And it just feels like a waste of time. Safe to say it’s Tarantinos worst but I do dread to rewatch grindhouse.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1 2003

    ★★★★ Rewatched by No1moviefan 30 Jul 2022

    Enjoyed this more than I remember. I still hate Tarantino with a passion but this remains a really cool and inventive film and I can only imagine how special it was back in ‘03. Odd moments and I do think mr T should really fuck off with the constant sexualisation and feet shots but I love the style and I think it doesn’t ruin the substance at hand.

  • The Gray Man

    The Gray Man 2022

    ★★ Watched by No1moviefan 25 Jul 2022 2

    Probably would have hated it more but I put it on 1.5 speed and laughed my ass off this was some goofy squiggly diggly ass movie tf we’re they doing bro 💀 Russo brothers further prove that they are devoid of any talent goodbye.

  • Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands 1990

    ★★★★★ Rewatched by No1moviefan 25 Jul 2022

    Edward scissorhands is just like me I swear.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread 2017

    ★★★★½ Watched by No1moviefan 22 Jul 2022

    PTA at his least PTA and is one of the best PTA. Adored it. So sad DDL stopped acting he was truly a gift.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise 1995

    ★★★★★ Rewatched by No1moviefan 13 Jul 2022

    Best thing ever

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★½ Watched by No1moviefan 08 Jul 2022

    And… that’s the last time I watch a marvel film :)

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru 2022

    ★★★★★ Watched by No1moviefan 03 Jul 2022

    The 45 minute minion orgy was a bit much but I thought it was ok

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis 2013

    ★★★★★ Watched by No1moviefan 27 Jun 2022 1

    Goated cast, goated directing, goated film, HOLY SHIT

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 64

Review Tags

28
  • moviewithdad
  • moviewithmum
  • friends
  • netflix
  • moviewithbrothrother
  • bluray
  • cinemas
  • disney plus
  • dvd
  • amazonprime
  • nowtv
  • pirated
  • rental
  • criterion
  • spooktober2021
  • tomcruisesfilmography
  • christmas2021
  • bbciplayer
  • filmeclub2020
  • eurostar
  • dominic
  • princecharles
  • youtube
  • all4
  • movieswithmark
  • pp
  • recorded
  • school
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.