Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant 6 Recording Co.

The Elephant 6 Recording Co.

2022
×
Edit this entry  
09
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Now and Then - The Last Beatles Song

Now and Then - The Last Beatles Song

2023
×
Edit this entry  
05
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
Edit this entry  
04
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Measure for Measure

Measure for Measure

1994
×
Edit this entry  
01
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★½
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Read the review Edit this entry