annabelle has logged 352 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
Read the review Edit this entry  
31
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Read the review Edit this entry  
23
While We're Young

While We're Young

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry