• The Green Knight

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Loki

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • WandaVision

  • Death to 2020

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

  • Hamilton

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Sonic the Hedgehog

    ★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Adore You

  • 1917

    ★★★★½

  • The Irishman: In Conversation

  • Frozen II

    ★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Harriet

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The King

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Waves

    ★★

  • Ford v Ferrari

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★½

  • Dora and the Lost City of Gold

  • Ready or Not

    ★★★

  • The Lion King

    ★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Dark Phoenix

  • Ma

    ★★

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Dead Don't Die

    ★½

  • Aladdin

    ½

  • Wine Country

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

  • Someone Great

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Little Monsters

    ★★½

  • Knock Down the House