Sort by

Nick has logged 51 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
The Rover

The Rover

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wind

The Wind

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddleton

Paddleton

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Read the review Edit this entry