Sort by

marlene has logged 157 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daydream Nation

Daydream Nation

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
View from the Top

View from the Top

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Focus

Focus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Then Came You

Then Came You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
68 Kill

68 Kill

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry