Sort by

marlene has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Garfield

Garfield

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
After

After

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Drunk Parents

Drunk Parents

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
05
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yu-Gi-Oh!: The Dark Side of Dimensions

Yu-Gi-Oh!: The Dark Side of Dimensions

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twitches Too

Twitches Too

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Twitches

Twitches

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry