Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Real Charlie Chaplin

The Real Charlie Chaplin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
12
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scout's Honor: The Secret Files of the Boy Scouts of America

Scout's Honor: The Secret Files of the Boy Scouts of America

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Whisperers

The Elephant Whisperers

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★½
Edit this entry  
18
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
18
My Big Fat Greek Wedding 3

My Big Fat Greek Wedding 3

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Forever Young

Forever Young

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chevalier

Chevalier

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
March of the Penguins

March of the Penguins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pandas

Pandas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Róise & Frank

Róise & Frank

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★½
Edit this entry  
28
A Love Song

A Love Song

2022
×
★★
Edit this entry  
22
9to5: The Story of a Movement

9to5: The Story of a Movement

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Body Parts

Body Parts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young Tom Edison

Young Tom Edison

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ticker

Ticker

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
Free

Free

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Separation

Separation

×
★★★
Edit this entry  
12
In the Garden of Tulips

In the Garden of Tulips

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Motherland

Motherland

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Simo

Simo

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'm on Fire

I'm on Fire

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Austenland

Austenland

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anne+: The Film

Anne+: The Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry