Sort by

Nmanna27 has logged 272 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Basmati Blues

Basmati Blues

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
28
The Web

The Web

2013
×
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
'Twas the Night

'Twas the Night

2001
×
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
24
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Derek Special

Derek Special

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
04
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Detention

Detention

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Hey Arnold! The Jungle Movie

Hey Arnold! The Jungle Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry