Sort by

njubz has logged 79 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Newton

Newton

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coda

Coda

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Horror Stories

Horror Stories

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fractured

Fractured

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joseph

Joseph

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phobia 2

Phobia 2

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Ghost Cat of Otama Pond

The Ghost Cat of Otama Pond

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry