Sort by

njubz has logged 319 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
PTU

PTU

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heartthrob

Heartthrob

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Grasshopper

Grasshopper

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Of Love & Law

Of Love & Law

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
23:59

23:59

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
4bia

4bia

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Still

Still

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Equals

Equals

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Newton

Newton

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry