Njabs has logged 44 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaft

Shaft

1971
×
Read the review Edit this entry  
23
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frantic

Frantic

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scandal

Scandal

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big

Big

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry