Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Niva

Niva

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Niva
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Niva’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • This Much I Know to Be True

    This Much I Know to Be True 2022

    ★★★★ Watched by Niva 11 May 2022

    (na voz mais sedutora e sublime possível) mama bear holds the remote

  • Dimensions of Dialogue

    Dimensions of Dialogue 1983

    ★★★★½ Watched by Niva 11 May 2022

    fudido

  • Gypsy

    Gypsy 2011

    ★★★★ Watched by Niva 27 Apr 2022

    40% dos filmes que eu vi esse ano foram adaptados de shakespeare. mas até aí, né. até aí.... até aí!...

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★½ Watched by Niva 22 Apr 2022

    bacana a referência às gralhas de resident evil. não sabia que o eggers era gamer

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★ Watched by Niva 14 Apr 2022

    não é culpa desse filme que Adaptation já disse tudo que um filme assim tem a dizer. mas escalar o mesmo ator não ajuda

  • The Hunger Games

    The Hunger Games 2012

    ★★★½ Rewatched by Niva 09 Apr 2022

    "I can't bet. But if I could, I'd bet on you." ah ia sim sacar o FGTS inteiro dele pra lucrar cinco reais na odd 1.001 da gata. imperdível

  • Closely Watched Trains

    Closely Watched Trains 1966

    ★★ Watched by Niva 31 Mar 2022

    American Pie 2: Hitler's Revenge

  • A Marriage Story

    A Marriage Story 2017

    ★★★★ Watched by Niva 24 Mar 2022

    aterrorizante

  • The Day After Tomorrow

    The Day After Tomorrow 2004

    ★★★★ Rewatched by Niva 22 Mar 2022

    pelo amor de deus bota um casaco no cachorro.... pelo amor de deus!! pelo amor de deus!!!

  • The Double Life of Véronique

    The Double Life of Véronique 1991

    ★★★★½ Watched by Niva 16 Mar 2022

    agora que eu sei que esse filme é sobre a reunificação da europa fico meio assim de botar a resenha "tesão no marionetista maluco"

  • Diamonds of the Night

    Diamonds of the Night 1964

    ★★★½ Watched by Niva 02 Mar 2022

    gostei da cena da formiga no pé. ah mas e a questão do antifascismo. sim. tudo bem. gostei da formiga no pé

  • West Side Story

    West Side Story 1961

    ★★★½ Watched by Niva 15 Feb 2022

    como que você adapta romeu e julieta e a melhor parte do filme não tem nada a ver com romeu e julieta. hein. não adaptasse então. vamos de autoestima

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 71

Review Tags

6
  • cinejosé
  • slasher-karine
  • mudo
  • reassistir com paciência
  • pseudocs
  • basically a play
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro